Wentylacja zielonka

Wentylacja jako strategia walki z wilgocią

Niezależnie od rodzaju lokalu czy pomieszczenia najistotniejszym szczegółem jego prawidłowego funkcjonowania jest odpowiednia a w dodatku sprawna klimatyzacja. Wentylacja mechaniczna może być montowana zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w nieruchomościach już istniejących. Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła nawet do pięćdziesięciu procent, a to jest jednoznaczne z tym, że w okresie grzewczym da się dokonać istotne oszczędności.
Wentylacja mechaniczna zapobiega nie tylko powstawaniu pleśni a także grzybów, ale dodatkowo chroni pomieszczenia przed wilgocią, która niszczy konstrukcje budynków, ściany i meble oraz podłogi. Jest niepokojącym, chytrym wrogiem zarówno rzeczy, jak i ludzi. Dzięki należytemu wentylowaniu pomieszczeń rekuperacja – poza ekonomicznymi, wymiernymi korzyściami – wywiera olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie rezydentów, dlatego, że umożliwia im stały dopływ orzeźwiającego powietrza.
Wentylacja to jeden z najważniejszych sposobów na zapewnienie nie tylko stałego dopływu rześkiego powietrza, ale też wyśmienitego stanu zdrowia. Wentylacja mechaniczna to pewność życia w doskonale klimatyzowanych, sprzyjających bajecznemu samopoczuciu pomieszczeniach. Zaparowane okna? Spływające po szybach krople pary? Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z miejscem, w którym niewłaściwie prosperuje wentylacja. Nie ma bowiem znaczenia, czy żyjemy w domu jednorodzinny lub w bloku. Niezależnie od typu lokalu musi on być stosownie wentylowany i klimatyzowany, przede wszystkim że można w każdej chwili zamontować wentylację mechaniczną bądź grawitacyjną. 
Mechaniczna wentylacja polega na tym, że z wykorzystaniem wentylatora w pomieszczeniach jest wymuszany ruch powietrza. Jeśli chodzi o ten typ wentylacji, to może ona być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Zależy to z jednej strony od systemu wentylacyjnego, z drugiej zaś od sposobu rozstawiania wentylatorów. 
Wentylacja dostarcza możliwość nadzorowania ilości ożywczego powietrza napływającego do wnętrza gospodarstwa. Ma niemniej jednak jeden niewielką wadę. Lokatorowie budynku muszą pokryć wszystkie wydatki scalone z ogrzaniem tego powietrza. Jest to nieco energochłonny typ wentylacji. Inne rozwiązania były wprowadzone w wentylacji grawitacyjnej. Jej funkcjonowanie opiera się na różnicy temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a powietrzem wewnątrz pomieszczeń.


Możliwość komentowania jest wyłączona.